|
|
5 жовтня 2009 рокуТЕНДЕРИ
На протязі 2008 року Урядом було прийнято декілька нормативних документів для тимчасового врегулювання проблем в сфері закупівлі товарів, робіт та послуг за державні кошти. На теперішній час єдиним основним нормативним документом, що регламентує ці закупівлі є Положення про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти, затверджене ПКМУ від 17.10.2008 № 921 (надалі Положення № 921). В контексті фінансової кризи та дефіциту державних ресурсів на останніх засіданнях Уряду неодноразово зверталась увага на здійснення ефективного витрачання державних коштів, при цьому необхідності, насамперед, попередження порушень в сфері закупівель товарів, робіт та послуг, що здійснюються за державні кошти. З огляду на зазначене було переглянуто і порядок здійснення контролю за закупівлями в частині не лише встановлення порушень порядку закупівель, а в першу чергу попередження формального проведення закупівель, недопущення укладення фіктивних договорів, закупівлі по завищеним цінам продукції, що є причиною проведення незаконних видатків. Відповідно до чинних законодавчих (ст. 2 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» та п. 93 Положення № 921) та нормативних (наказ ГоловКРУ від 26.06.2007 № 136, зареєстрованого в Мін'юсті України 13.07.2007 за № 808/14075) документів за державною контрольно-ревізійною службою закріплені функції здійснення контролю за закупівлею товарів, робіт та послуг за державні кошти на всіх стадіях проведення закупівель. Управлінням контролю за державними закупівлями ГоловКРУ України в термін з 16 по 18 вересня 2009 року на базі КРУ в Одеській області проводився семінар з питань державних закупівель, на якому було звернено увагу, насамперед, на ефективності попереднього контролю за державними закупівлями та вжиття оперативних заходів, спрямованих на попередження та усунення виявлених порушень. Також на семінарі опрацьовано основні нормативно-правові акти, що регламентують державні закупівлі та здійснення контролю у цій сфері, та порушено ряд проблемних питань, які виникають при здійсненні закупівель. ОСНОВНІ ПИТАННЯ, ЯКІ ВИНИКАЮТЬ В ПРОЦЕСІ ДЕРЖАВНИХ ЗАКУПІВЕЛЬ: Доцільність публікації в міжнародних виданнях чи міжнародній мережі електронного зв'язку оголошень про заплановану закупівлю замовником, зважаючи на наявність норми щодо закупівлі товарів лише у вітчизняних виробників або посередників Порядок розміщення оголошень про заплановану закупівлю у міжнародних виданнях чи міжнародній мережі електронного зв'язку визначено в п. 15 Положення № 921.
2. Згідно з п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо мінімізації впливу фінансової кризи на розвиток вітчизняної промисловості» від 18.12.2008 № 694-УІ з метою захисту вітчизняної економіки від наслідків світової фінансово-економічної кризи тимчасово, до 1 січня 2011 року закупівля товарів, робіт і послуг за державні кошти здійснюється у вітчизняних виробників цих товарів, робіт і послуг (юридичних та фізичних осіб), крім товарів, які не виробляються в Україні. Разом з тим, Рішенням Конституційного суду України від 14.07.2009 № 18-рп/2009 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) вказаний закон. Таким чином, оголошення про заплановану закупівлю обов'язково розміщується у міжнародному виданні, визначеному уповноваженим органом, чи міжнародній мережі електронного зв'язку в разі, коли очікувана вартість предмета закупівлі перевищує суму, еквівалентну: для товарів -200 тис. євро; для послуг - 300 тис. євро; для робіт - 500 тис. євро. Стосовно визначення поняття пов'язаних осіб Поняття «пов'язана особа» визначено ч. 1 п. 2 Положення № 921 і стосується лише учасників торгів (пов'язані особи учасників між собою). Разом з тим, відповідно до п. 18 Положення № 921 до складу тендерного комітету не можуть входити посадові особи та представники учасників, їх близькі родичі, посадові особи об'єднань підприємств, їх представники і близькі родичі. Окрім того, п. 8 Положення № 921 закріплено принципи, за якими повинні здійснюватися державні закупівлі, зокрема принцип добросовісної конкуренції серед учасників. Водночас повідомляємо, що Закон України «Про оподаткування прибутку підприємств» не повинен застосовуватися при перевірці державних закупівель, оскільки порядок проведення закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти визначається безпосередньо Положенням, а не зазначеним законом. Питання щодо отримання інформацій про середньоринкові та відпускні ціни виробників для проведення порівняльного аналізу цін; можливість створення офіційної бази даних щодо вартості придбання товарів, надання послуг та виконання робіт в інформаційних системах мережі Інтернет. Якими документами повинно бути підтверджено статус офіційних представників виробника - дилерів, агентів, дистриб'юторів тощо? Питання перевірки достовірності інформації, що подаються учасниками у складі тендерних пропозицій. Кожну процедуру потрібно розглядати як окремий випадок в залежності від періоду, в якому вона здійснювалась.
3. З 25.11.2008 Положенням № 921 передбачено здійснювати закупівлю товарів, робіт і послуг виключно у безпосередніх виробників товарів, виконавців робіт і надавачів послуг або їх офіційних представників (дилерів, агентів, дистриб'юторів тощо). Що стосується дистриб'юторів, то якщо під час перевірки виникають сумніви у документах, які подають учасники у складі своїх тендерних пропозицій на підтвердження того, що вони є представниками виробників, потрібно направляти запити на виробників, які давали ці документи. Крім того, надсилати запити стосовно цін до виробників щоб вирахувати різницю, яка буде свідчити про додаткові витрати державних коштів. Відповідно до Закону України від 18.12.2008 № 694, «Про внесення змін до деяких законів України щодо мінімізації впливу фінансової кризи на розвиток вітчизняної промисловості», пунктом 2 розділу II «Прикінцеві положення» якого встановлено, що з метою захисту вітчизняної економіки від наслідків світової фінансово-економічної кризи тимчасово, до 1 січня 2011 року, закупівля товарів, робіт і послуг за державні кошти здійснюється у вітчизняних виробників цих товарів, робіт і послуг (юридичних та фізичних осіб), крім товарів, які не виробляються в Україні. Відповідно до ч. 5 ст. 94 Конституції України даний Закон набирає чинності через десять днів з дня його офіційного оприлюднення, тобто 03.02.2009 року (оприлюднено в офіційному друкованому виданні «Урядовий кур'єр» від 03.02.2009 № 18). Якщо виникає сумнів, чи є учасник насправді виробником, то в такому випадку потрібно направляти запити до регіонального представництва Антимонопольного комітету або до профільних Міністерств. Що стосується інформації про ціни, то потрібно направляти запити до ДП «Держзовнішінформ», Державної інспекції з контролю за цінами Міністерства економіки України, Міністерства палива та енергетики, Міністерства промислової політики та інших профільних міністерств. Щодо можливості зміни істотних умов договору Відповідно до Порядку зміни істотних умов договору про закупівлю, затвердженого наказом Міністерства економіки України від 30.01.2009 № 62 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 10.03.2009 № 219/16235) істотні умови договору про закупівлю могли змінюватися у таких випадках: - у разі необхідності зміни окремих номенклатурних позицій за одночасної наявності таких умов як загальна вартість номенклатурної позиції товару, послуги, що змінюються, повинна становити не більше 5 відсотків від ціни договору про закупівлю; - такі зміни не повинні призводити до збільшення витрат замовника; нова номенклатурна позиція товару, послуги за своїми характеристиками повинна відповідати умовам тендерної документації (запиту цінових пропозицій). При цьому, збільшення кількості (обсягу) товарів, робіт і послуг в межах 15 відсотків вартості, визначеної у договорі, укладеному в
4.попередньому році, можливе одноразово з урахуванням вимог абзацу третього пункту 84 Положення. Кількість (обсяг) товару, робіт і послуг у договорі про закупівлю може змінюватись у разі укладання додаткового договору за результатами здійснення замовником процедури закупівлі. Порядком не було передбачено змін вимог щодо якості предмета закупівлі та будь-якої з його частин, якщо ці зміни не пов'язані зі зміною номенклатурних позицій товарів, послуг. У зв'язку з набранням чинності 14.07.2009 постанови Кабінету Міністрів України від 08.07.2009 № 697 "Про внесення змін до Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти", заборонено зміну істотних умов договору про закупівлю після його підписання до повного виконання зобов'язань сторонами, крім випадків зменшення обсягів закупівлі залежно від реального фінансування видатків, зменшення сторонами ціни договору про закупівлю. З вказаного питання слід керуватись роз'ясненням Міністерства економіки України від 11.08.2009 № 3303-27/708. Чи притягуються до адміністративної відповідальності за статтею 164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення за «непроходження навчання чи підвищення кваліфікації з питань організації та здійснення процедур закупівель»? Необхідно пам'ятати, що стосується притягнення до адміністративної відповідальності, то в кожному окремому випадку застосування фінансових санкцій проводиться за участю юристів. І в заключенні, стосовно недопуску працівників органів ДКРС до проведення контрольних заходів щодо перевірки закупівель за державні кошти Необхідно звернути увагу, що Державний комітет України з питань регуляторної політики та підприємництва листом від 10.07.2008 надав роз'яснення, згідно якого на діяльність ДКРС не поширюється дія постанови Кабінету Міністрів України від 21.05.2009 № 502 «Про тимчасові обмеження щодо здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності на період до 31 грудня 2010 року» (лист ГоловКРУ від 16.06.2009 № 25-18/732), а отже, здійснення перевірок державних закупівель органами ДКРС є правомірним. Таким чином, у разі перешкоджання застосовуємо всі доступні важелі впливу: складаються відповідні акти, притягуються до адміністративної відповідальності посадові особи інформуються правоохоронні органи тощо.
Проведеними ревізіями виявлено порушень, що призвели до втрат фінансових і матеріальних ресурсів на загальну суму 4,5 млн. грн. в тому числі: - недоотримано фінансових ресурсів на суму 2,4 млн. грн.; - незаконні витрати на загальну суму 2,0 млн. грн.; - нецільове витрачання бюджетних коштів – 70,88 тис. грн.; - недостачі грошових коштів і матеріальних цінностей – 28,99 тис. грн.
Крім того, встановлено інших порушень фінансової дисципліни на загальну суму 19,9 млн. гривень. Так, недоотримано фінансових ресурсів бюджетом, установами в результаті: - не перерахування до Державного бюджету частини доходів від оренди майна, грошових коштів, отриманих від здавання дорогоцінних металів; - заниження розміру орендної плати через не врахування індексу інфляції при нарахуванні плати за оренду приміщень та обладнання, застосовування занижених орендних ставок, - надання пільг викладачам і співробітникам з оплати за мешкання у гуртожитку та не в повному обсязі сплата плати за мешкання у гуртожитках сторонніх осіб відповідно до укладених договорів; - не повного надходження плати за навчання, за відпочинок в спортивно-оздоровчих комплексах при відсутності в бухгалтерському обліку дебіторської заборгованості за студентами (термін оплати якої минув); Також, внаслідок не включення до складу спеціального фонду доходів відокремлених структурних підрозділів занижені суми доходів спеціального фонду. недоотримано фізичними особами - недоотримано стипендії: - студентам, які закінчили навчання за освітньо - кваліфікаційним рівнем бакалавр, здобули кваліфікацію бакалавра та були зараховані на подальше навчання за освітньо - кваліфікаційними рівнями “спеціаліст”, “магістр” призначення та виплати стипендії проводилися не у мінімальному розмірі з початку навчального року, а за результатами попереднього семестрового контролю; - не проводилась індексація стипендії; - студентам – чорнобильцям, які за результатами семестрового контролю втратили право на виплату академічної стипендії, не призначалася соціальна стипендія. - студентами пільгового контингенту нараховувалася та виплачувалася не в повному обсязі грошова компенсація за харчування, на придбання літератури. - недоотримано заробітної плати: - при розрахунку середньої заробітної плати, при наданні щорічних відпусток, заробітна плата у розрахунковому періоді не коригувалася на коефіцієнт їх підвищення; - не проводилась індексація заробітної плати; - при розрахунку середньої заробітної плати для виплати допомоги з тимчасової втрати працездатності не враховувалася матеріальна допомога на оздоровлення. - проведення нарахування і виплату надбавки за вислугу років у розмірі менше, ніж передбачає стаж педагогічної роботи, у тому числі при нарахуванні компенсаційних виплат, передбачених ст. 57 Закону України “Про освіту”, - методистам навчального відділу не проводилося нарахування і виплата надбавки за вислугу років у відсотках до посадового окладу залежно від стажу педагогічної роботи, а також матеріальної допомоги на оздоровлення у розмірі місячного посадового окладу при наданні щорічної відпустки, - внаслідок заниження норм добових витрат на відрядження за кордон недоотримано підзвітних коштів
Незаконні витрати ресурсів встановлені в результаті: - не дотримання вимог Законів України, постанов Кабінету Міністрів України, наказів Міністерства освіти і науки України в частині оплати праці співробітникам навчальних закладів, а саме: - обсяг виконаної навчальної роботи, який відображений в індивідуальних робочих планах окремих викладачів, не відповідав фактичному виконанню; - прийняття працівників на роботу за сумісництвом з порушенням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 03.04.93 № 245 “Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій”, що призвело до перевищення половини місячної норми робочого часу, накладки робочого часу; - невірного розрахунку розміру середньої заробітної плати при нарахуванні і виплаті відпускних; - необгрунтованих витрат на виплату стипендій - внаслідок надання аспірантами недостовірних даних про нараховану середньомісячну заробітну плату з попереднього місця роботи, - в результаті нарахування та виплати стипендії відрахованим студентам та студентам, які були переведені на заочне навчання, - студентам, які закінчили навчання за освітньо - кваліфікаційним рівнем бакалавр, здобули кваліфікацію бакалавра та були зараховані на подальше навчання за освітньо - кваліфікаційними рівнями “спеціаліст”, “магістр” призначення та виплати стипендії проводилися не у мінімальному розмірі з початку навчального року, а за результатами попереднього семестрового контролю - необгрунтовані витрати по сплаті обов’язкових платежів до державних цільових фондів - страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування було нараховано на компенсаційні виплати, передбачених ст. 57 Закону України “Про освіту”, звільнених працівників, що призвело до зайвого перерахування внесків до Пенсійного фонду - при наявності в установі працюючих інвалідів збір на обов’язкове державне пенсійне страхування визначався за ставкою 32 відсотки від об’єкту оподаткування, проти встановлених законом 4-х відсотків, в результаті установами зайво перераховано внесків до Пенсійного фонду. - внаслідок відшкодування витрат на відрядження та на господарські потреби без наявності належним чином оформлених документів - списання матеріальних цінностей понад встановлені норми - зайві витрати на оплату комунальних послуг та енергоносіїв внаслідок застосування теплопостачальною організацією завищених тарифів на оплату теплової енергії та гарячої води; - необґрунтована сплата установами вартості комунальних послуг за проживаючих у гуртожитках; - незаконні витрати на оплату комунальних послуг, спожитих орендарями, - зайва оплата підрядним організаціям за виконані роботи з капітального та поточного ремонту в результаті безпідставного завищення нормативних витрат трудових і матеріально-технічних ресурсів по одиничним розцінкам, невірного застосування одиничних розцінок, невідповідності обсягу робіт, відображених по актах ф.КБ-2в в порівнянні з фактичним обсягом робіт, встановленим контрольними обмірами, - необґрунтовані витрати на оплату послуг зв’язку, в результаті невідшкодування витрат на телефоні розмови приватного характеру. В 2-х установах встановлено нецільове витрачання бюджетних коштів на загальну суму 70,88 тис.гривень. Інші порушення фінансової дисципліни Заниження в обліку вартості активів встановлено внаслідок: - нарахування зносу на будівлі, які є пам’ятниками архітектури та містобудування, - не оприбуткування по обліку вартості придбаних (виготовлених, встановлених) матеріальних цінностей, - в результаті не проведення переоцінки будівель з нульовою залишковою (балансовою) вартістю, - не проведення індексації балансової вартості житлового фонду
Завищення в обліку вартості активів встановлено - збільшено вартість будівель на вартість проведених робіт з капітального ремонту, - при відсутні документів на право власності, рахується земельна ділянка Пропозиції: На рівні Міністерства освіти і науки України. 1. З метою виключення значних розбіжностей вартості навчання по одним і тим же спеціальностям при однакових витратах внести зміни до "Порядку надання платних послуг державними навчальними закладами", затвердженого спільним наказом Міністерства освіти і науки України, Міністерства фінансів України, Міністерства економіки України від 27 жовтня 1997 № 383/239/131, якими передбачити граничні нормативи витрат, які можуть включатися в калькуляцію при визначенні вартості навчання. 2. Розробити та затвердити типові штати по вищим навчальним закладам І-ІV рівнів акредитації. 3. Розробити та затвердити Положення про розмір оплати за мешкання в гуртожитку студентів, які навчаються за державним замовленням і контрактом.
25 листопада розпочала свою роботу перша профільна група по галузі освіти за участю фахівців фінансових служб десяти вищих навчальних закладів, працівників апарату нашого Управління. Під час проведення цієї наради вирішились організаційні питання щодо створення постійно діючої робочої групи у складі головних бухгалтерів п'яти вищих навчальних закладів та фахівців КРУ в Одеській області. Головою робочої групи обрано головного бухгалтера Одеського національного університету імені І.І. Мечникова, секретарем - начальника планово-економічного відділу Одеської національної юридичної академії.
Учасниками цієї наради була внесена пропозиція проводити засідання групи один раз на два місяця. А також запропоновано залучити до участі в роботі групи представників Управління Державного казначейства України в Одеській області та в м. Одеси для надання методичної допомоги економічним службам вищих навчальних закладів.
На наступному засіданні, яке планується 20 грудня, запропоновано фахівцям економічних служб ВНЗ надати головуючому перелік проблемних питань для розгляду та надання пояснень.